5X5 הלייב השבועי - פרשת ויחי תשפ"ב - ישראל מחר
הכרזותעלינו באתר חדש! במידה ויש שאלות או תקלות מוזמנים ליצור איתנו קשרליצירת קשר
ט״ו בתמוז ה׳תשפ״ד | 21/07/2024
5X5

5X5 הלייב השבועי – פרשת ויחי תשפ"ב

י״ב בטבת ה׳תשפ״ב (דצמבר 16, 2021)

5X5 הלייב השבועי – פרשת ויחי תשפ"ב

הערב ב 5×5, נחשוף את הקריקטורה השבועית, של קריקטוריסט הבית- רותם חדד.

נדבר על:

 • עקירת הכרם בעמונה ומשמעותה.
 • על עצירת חיפושי הנפט והגז בישראל.
 • על אישור החיפוש ללא צו – והדרכון הביומטרי (שניהם בתירוץ של מאבק בפשיעה הערבית)
 • על חיילי צה"ל שאין להם אבא ואמא אלא הורה 1 והורה 2

ועוד ככל שיאפשר הזמן.

להתראות הערב ב 5×5

שתף את הפוסט:

34 תגובות

 • משה, אני רוצה להציע תאוריה חלופית ל"התחממות הגלובלית וסיבותיה". סברה אחת… אנחנו האל החדש שהכל בהשפעתנו ובניהולנו… סברה שניה , שלי. יש כאן רצון להלחם בטוב וביכולת האנושית. הרצון הוא להרוס את החברה המערבית מול העולם השלישי. יש רצון להרוס את הגבר, מול כל השאר… יש רצון להרוס את הסטרייט. מול כל השאר….יש רצון להרוס את הבריא מול כל השאר… באופן תמוה ולא קל להבנה, זו הסיבה שנוצרה האומנות המודרנית המכוערת והמחלישה שבאה להרוס את שמחת החיים והאמונה של האדם.

 • אתה מדבר על המציאות ועל הזהות היהודית. אז איך נראית המציאות היהודית בארץ בשבילי בלי קשר לערבים ולגלובליזציה? מקרה אחד לדוגמה: הייתי עם אמה שלי במיון בבית חולים באשדוד עם חשד להתקף לב, אבל התברר משהו אחר. משפחה אתיופית שאיבדה מישהו בתאונה עוברת התפרצות כאב נוראית, בחורה צעירה שוכבת שם ובוכה למישהו בטלפון, מישהו צועק מכאבים, רופאים, רופאות, אחים ואחיות עמוסים בעבודה. בסמוך למיון בעולם הכניסה מטרים ספורים משם נערכת חגיגת חנוכה עם מוסיקה מאוד רועשת, שומעים אותה היטב בחלק זה של המיון. אמה שלי כבר עברה את כל הבדיקות ומרגישה יותר טוב, אז אני יוצאת לשם להתאוורר. המוסיקה חזקה מדי לאוזניים שלי ועם דיסטורציה נוראית, אבל אני מוצאת זווית בה בכל זאת אפשר לשמוע ורואה שבפינה יש בימה ועליה רוקדים קבוצת גברים דתיים ומסביב עומדים נשים וילדים ומסתכלים. הריקודים רק לגברים. ילדה קטנה אחת קצת רוקדת לה לבד כי המוסיקה מאוד קצבית והיא רואה אנשים אחרים רוקדים. אפילו לי בא קצת לרקוד ברמה גופנית לגמרי כי אני בכלל אוהבת לרקוד ולזוז, ואני לא מבינה איך כל הנשים סתם עומדות ואין להן שום בעיה בזמן שאני מרגשה ששוללים ממני את המהות האנושית שלי ברמה ביולוגיות. לא אכפת לי מתפילות, אני לא דתיה, אבל זה גולש לכל תחומי החיים. איפו כאן הזהות שלי? על איזה התחברות למסורת אפשר לדבר? אני בכלל לא מגיעה למצבים כאלה כאשר זה אפשרי וחושבת שטוב שיש לי לפחות זהות תרבותית רוסית ואירופאית כשם גדלתי.

 • ערב נפלא מר משה היקר
  פרשת ויחי, אמרו חז״ל יעקב אבינו לא מת כו מה זרעו בחיים אף הוא בחיים. שאלתי היא האם עלינו להקים בארץ ישראל מערך ממשל חדש עתיק הדוגל בגאון יעקב כאשר האזרח הוא במרכז החשיבות ולא המדינה?

 • בס"ד
  שלום משה, האם לדעתך הורים שהוזרקו אפילו בכפייה יוכלו להגן בסופו של דבר על ילדיהם? האם אותה יד שהצליחה לחסן כאן הורים בכפיה גם הורידה עוד חומת הגנה משמעותית על ילדיהם?
  נראה שכאשר להורים אין את הסמכות הבלעדית על ילדיהם, זה מלכתחילה בגלל שהם ויתרו/גרמו להם לוותר על הסמכות שלהם על עצמם..

 • שלום משה, האם אתה חושב שלאיראן יהיה בסופו של דבר נשק גרעיני ופשוט נהיה צריכים לחיות עם העובדה הזאת? האם אתה חושב שהם ירצו לעשות בו שימוש או לנצל את הנשק הזה שברשותם כדי להטיל אימה על כל האזור?
  לצערי, אני חושב שבמוקדם או במאוחר יהיה להם כי לא נראה שבאמת יש אופציה צבאית קיימת… וגם אם כן לא נראה לי שיש מישהו מספיק אמיץ כדי לבצע אותה…

 • השימוש הציני בערבים כתירוץ לגזל החירות שלנו מעצבן פעמיים –
  בפעם הראשונה, כי ברור לכולנו שזה לעולם לא באמת ישמש נגד האכזרים אלא רק יאפשר לרדות ברחמנים…
  ובפעם השנייה, כי זה פשוט נובע מהניסיון לטשטש את עצם קיומה של הזהות שלנו ומהבריחה ממנה בכל מחיר, שהרי אם היינו דבקים בזהותנו – היה לנו הרבה יותר פשוט להתמודד מול האויבים שלנו…

 • שלום משה, האם אתה בעד דה פליליזציה לעברות קלות ומתן קנסות במקום? מצד אחד מוגזם להתייחס לכל דבר כעבירה פלילית(כמו אדם שלא מעביר כרטיס באוטובוס למשל…) מצד שני זה יכול לתת עוד כוח לגורמי האכיפה ובמצב של היום לא בטוח שזה כדאי עם חוסר האמון שחלק מהציבור מפגין כלפי גורמי האכיפה…

 • משה היקר שני שאלות בבקשה,
  א. מדוע לדעתך דווקא שוודיה שהיתה הדוגמה לאיך כן להתנהל בקורונה מריצה פילוט של תו ירוק בשבב תת עורי.?
  ב. אתה אמרת מספר פעמים שהפוליטקה היא האצבע הקטנה בשילטון המדינה, אם כל כיצד זה שתגיע להיות ראש ממשלה ישנה משהו? מה התיכנון של להתמדד מול בגצ התקשורת והאקדמיה כאשר ינסו להכשיל אותך?

 • פייגלין, בא נהיה אופטימיים לרגע. הקניונים מסרבים לשתף פעולה, המחוסנים מסרבים לענוד צמידים (ולהציג תו ירוק), ובחדשות מדווחים על כך שרוב הנדבקים בווריאנט החדש הם ה״מוגנים״. בכנסת יש טיפה יותר אוזניים קשובות.

  1. האם אתה מרגיש שיש ניצנים המעידים על כך שהאמת מתחילה להתגלות?
  2. לאיזה פסגות אפשר להגיע דווקא מתוך התהום הזאת?
 • שלום משה היקר. בשיחה אתמול עם עו"ד יורם מורים דיברתם על כך שלא נכון להפגין מול ביתו של בנט. אני מבינה את הרעיון ומסכימה איתו מצד אחד ומצד שני מחאות הבימה לא צולחות ונתפסות כפולטיות, הרבה מהעם מתחיל להגיע לרעננה ולכן נראה שכן כדאי לחזק לחזק את הכוחות שם. האם אתה מסכים? האם יש רעיון טוב יותר לדעתך?

 • משה היקר,
  הגורם המשותף לכל הנושאים שהעלית הוא היעדר תודעה יהודית, בקרב ראש הממשלה הדתי שלנו.
  הפתרון לאנומליה הזו, היא שראש הממשלה שלנו יהודי מבחינה דתית וישראלי מבחינה תרבותית. "ישראלי בן דת משה".
  במידה ואתה מסכים, האם תתכן לדעתך זהות הפוכה? כלומר חילוני מבחינה דתית ויהודי מבחינה תרבותית? (כך אני מגדיר את עצמי, על אף שמקיים חלק מהמצוות)

 • שלום וברכה ,
  מוצא אני לנכון לשתף אותך בכיוון חשיבה חדשני שיכול אולי להבשיל בנסיבות הנכונות למיזם לאומי היסטורי .
  תהליך מהפכת הזהויות שעוברת מדינת ישראל ,מזהותה כמדינה יהודית למדינת כל אזרחיה ,ברור לכל ונראה לעיתים בלתי נמנע . עניני דת ומדינה שהיו בגדר מוסכמה של הסטטוס קוו נפרצים ומשתנים כחלק מקרב הזהויות החדש המסרב לרדת מסדר היום הציבורי . בקרב ציבור גדול יש תחושה של חוסר אונים מול הכוחות העצומים שמגדירים מחדש את המציאות ,נטולת דת ,זהות ,ולאומיות . מדינת ישראל ,בטובתה או שלא ,שמשה מזה עשרות בשנים, מעין בית לאומי ליהדות כקולקטיב, בעצם הגדרתה כמדינה יהודית . כל שינוי בהגדרתה ככזו, נתפשת בעיני זרמים רבים בעם ,כלא פחות מאשר חורבן החלום היהודי. מנגד , הכוחות המצדדים בניתוק המדינה מיהדותה , נראים מגובים מבחינה רעיונית וחוקית ,ונדמה שזו היא משאת נפשם היחידה להתנתק לחלוטין מכל זהות יהודית ולאומית . (איני רואה צורך להזכיר בדברי את אותו קומץ המיחס קדושה עצמית למדינת ישראל ושר לה שירי הלל וד"ל . )
  במצב הקיטוב ההולך ומעצים, נראה כי ידם של האליטות הפרוגרסיביות על העליונה .בכוח הזרוע והחוק, תוך רמיסת רצון העם מדינת ישראל עוברת שינוי זהות חסר תקדים . ואולי ,אכן הגיע העת ,להפסיק לראות במדינת ישראל בית ליהדות ! היהדות צריכה בית אמיתי הוא בית המקדש !
  שינוי החשיבה הזה מוביל להצעה קונקרטית שיתכן ותמצא הסכמה לאומית רחבה גם מחלקים שנמצאים בקצה הסקאלה של המתרס הישראלי.
  הדיל החדש יהיה, הסכמה מרצון לרעיון מדינת כל אזרחיה תמורת הקמת בית חדש ליהדות, הוא בית המקדש . ישראלי שירצה לחיות כאן כגוי גמור, יוכל לחיות את חייו באופן חופשי , ומנגד ,הרוב היהודי יזכה לעצמאות רוחנית במרחב בטוח שיעוגן בחוק יסוד המקדש .
  פרטי ה"דיל החדש" ואופן הביצוע הם מלאכה רבה לטובי המוחות והכשרונות , המעשיים והרוחניים גם יחד ,אך נדמה שזהו הכיוון בדרך להגיע לאיזון נכון בין דת למדינה ,כאשר הדת מוצאת לה מעין אוטונומיה רוחנית תרבותית ,להגשים את עצמה ואת חזון הדורות , מבלי התערבות חוקתית חיצונית ,בעוד מי שמעוניין בחיי חולין גמורים יעשה זאת באין מפריע.
  משום מה נדמה לי כי אתה האיש הנכון לשתף ברעיון המוצע ,אשמח לשמוע דעתך בנושא !

 • משה שלום,
  מנהיגו הנבחר של "הרוב היהודי" הוא אדם שבעבר הערכת כי הוא אתאיסט, מדוע לדעתך הרוב היהודי בחר דווקא בנתניהו, אדם לא אמוני, שפעל פעמים רבות בניגוד לחזון/המצע של מפלגת הרוב היהודי גם כשיכל?
  האם זה בגלל האנגלית? תחושת הביטחון שהוא מקנה לציבור היהודי או שיש לך הסבר אחר?
  תודה

 • שלום משה 2 שאלות:
  1. "הישראלי צריך את הערבי כדי לזכור שהוא יהודי" קבעת בצדק, למה הערבי צריך את היהודי או הישראלי?
  2. הבחירות בארהב זויפו והביאו את ביידן לשלטון, האם לדעתך זיוף הבחירות יכול להתרחש כאן בישראל?

  תודה

 • משה היקר
  מה דעתך על הרעיון שאיילת שקד גוייסה (מבחירה או באיומים) לפני שנים רבות ע"י השמאל? כל הסימנים מעידים שהיא מושתלת. ואם זה המצב חייבים לחשוף ולכנות אותה שתולה ורק דרך המשקפיים האלה לנתח את מעשיה. מרגל נמצא בבעיה רק שהוא נחשף

השאר תגובה