5X5 הלייב השבועי - "המדינה אינה הפתרון, המדינה היא הבעיה" - ישראל מחר
הכרזותעלינו באתר חדש! במידה ויש שאלות או תקלות מוזמנים ליצור איתנו קשרליצירת קשר
ו׳ בניסן ה׳תשפ״ד | 14/04/2024
5X5

5X5 הלייב השבועי – “המדינה אינה הפתרון, המדינה היא הבעיה”

י״ד בכסלו ה׳תשפ״ג (דצמבר 8, 2022)

5X5 הלייב השבועי – “המדינה אינה הפתרון, המדינה היא הבעיה”

“המדינה אינה הפתרון, המדינה היא הבעיה”. כך הסביר הנשיא האמריקני המוצלח רונאלד ריגן.

הטעות של אבי מעוז אינה ברצונו לנקות את מערכת החינוך מהזיהום הפרוגרסיבי העמוק שהחדירו לתוכה שלל ארגוני שמאל קיצוניים וממשלות זרות.

הטעות של מעוז היא שהוא חושב שהמדינה היא הפתרון.

הערב, ב 5 על 5, נדבר על שיטת השוברים –

וגם:

האם באמת המעורבות הזרה כה קטנה כפי שטען בפני השר לשעבר הרב שי פירון (ב’פגוש את העיתונות’)
מדוע על מימוש דמוקרטי של רצון הבוחר בוחר השמאל בהמרדה?
ומי באמת משלם כאן מיסים ושולח את ילדיו לצבא.

שתף את הפוסט:

13 תגובות

 • אף ששכם וחמור פועלים לפי החוק התנ”כי ולפי מנהג הצדק של העולם העתיק (האנס מחוייב לקחת את קורבנו לאשה, לשלם לאביה, ואסור לו לגרשה), משפחת דינה אינה מקבלת את החוק/המנהג, אלא דורשת נקמה. (הסופר המקראי והקוראים המקראיים מצדדים בשמעון ולוי, לא ביעקוב). הסיפור הוא מעין שאלה-ותשובה תלמודית על נישואים עם בני כנען. זה שאסור להתחתן עם בני ובנות כנען, זה כבר ידוע עוד מסיפור נישואי יצחק, נישואי עשיו, ונישואי יעקוב, וכמובן מההוראה המפורשת של ה’ לא לקחת נשים כנעניות (אין איסור על נישואין עם בנות נכריות אחרות, מחוץ לכנען), ואף להשמיד את כנען. אך מה עושים במקרה קיצון, שבו אין אף גבר אחר בעולם, פרט לכנעני, שיתחתן עם בת ישראל (כמו במקרה של דינה) — האם במקרה קיצון כזה מותר להתחתן בהם? ומה אם הגבר היחיד בעולם שמוכן לקחתה לאשה הוא בן-מלך, ומה אם הוא אף אוהב את הבחורה וייטיב עמה, ומה אם הוא אף מוכן להכנס בברית אברהם אבינו (ברית מילה)? תשובת הסופר המקראי, לפי סיפור זה, היא עדיין “לא”. גם במקרה קיצון כזה נישואין עם כנענים אסורים, אסורים, אסורים. לא יהיה דם כנעני בדמו של עם ישראל.

   • לא שכחתי. להיפך — כתבתי “האנס מחוייב לקחת את קורבנו לאשה“, והבאתי את החוק המקראי (שתאם את חוקי המזה”ת הקדום) על מקרי אונס, לפיו האנס מחוייב לשאת את הנאנסת לאשה, לשלם לאביה, ואסור לו לגרש אותה לעולם. אז לא שכחתי — אולי פשוט לא קראת עם תשומת לב למלים שאתה קורא. ואם אתה מוצא חוק תנ”כי אחר למקרה כזה (אונס), אשמח ללמוד.

     • אני לא מבין מדוע זה הזוי לבדוק מה החוק התנ”כי דורש במקרים כאלה (והחוק בעולם הקדום) ולשים לב שהאנס במקרה זה מציע לעשות בדיוק מה שהחוק דורש, ואף יותר מזאת. זה סיפור שקורה בכנען העתיקה, לא בישראל של 2022. אך בסדר, אם זה הזוי להבין את הסיפור בקונטקסט התרבותי של המקום והתקופה, אז נסכים שיש לנו הבדל מתודולוגי לגבי איך מנתחים טקסט ספרותי מתקופות ומקומות אחרים.

 • בקונטקסט של השיחה עם דר גיל יוסף שחר- ככל הנראה אחת הסיבות ) התירוצים ( לכך שאין מחקרי ביקורת עם הקצאה אקראית ועם פלסבו אמיתי ) תמיסה נייטרלית היא שזה לא אתי לא לחסן ולכן אי אפשר לעשות rct ובאקראיות לא לחסן ילדים זה לא אתי למנוע מהם חיסון שמגן ממחלה.
  זה נכון אבל לא מסביר למה לא לעשות מחקרי תצפית על ילדים שהוריהם בלאו הכי לא מחסנים כמו קהילות האמיש ועולים מסומליה בארהב.. לדוג

 • שלום משה,
  בתור סטודנט באחת האוניברסיטאות היותר שמאלניות בארץ אני חייב להגיד לך שאני לא מרגיש שום סממן יהודי בסטודנטים ה”יהודים” סביבי , הפרוגרסיביות שולטת , אין כל התחשבות של איש ברעהו ,כולם מתעסקים כל היום בלרמוס זה את זה , (אם אדם יפול ויחבל ויזדקק לעזרה אני בספק שמישהו יושיט לו יד כבר, לצערי מניסיוני האישי..) איך יהיה ניתן לשקם את המימד היהודי ואהבת האחים בין איש לרעהו במדינתו?

 • שלום משה, ישראל היא אחת מהמדינות השנואות בעולם, אם לא השנואה ביותר. זה מגובה בסקרים שנערכים מעת לעת, לא רק מהרגשה. אנשי ימין נוטים לתלות את זה באנטישמיות בלבד. אני לא מזלזל בסיבה הזאת, אבל לדעתי זה נובע בעיקר מהסכסוך הארוך עם הפלסטינים, שבו ישראל היא האשמה העיקרית (ואני לא טוען שהצד השני טהור).
  השאלה שלי היא: למה לדעתך ישראל שנואה כל כך? והאם השנאה הזאת מפריעה לך?

 • יכול ליהות שהקורנה זה בעצם כלי ניגוח נגד ממשלות שלא מוצאות חן בעיני אליטות מסוימות,? ….בממשלת בנט לפיד נעלם הקורונה והנה עכשיו שוב מתחיל גל ידיעות על קורונה ואנשים מתחילים ללבוש מסיכות …אשמח לשמוע דעתך רב מוישה היקר ! נ.ב. יישר כח על הפודקאסק עם פרופ’ גיל שחר היה ממש מרתק . בתודה רוי סילבר מחיפה

 • שלום משה,
  אתה יודע מי עוד חוזרת אלינו חוץ מנתניהו? הקורונה. ומי עוד? משה בר סימן טוב.
  עוד חודש פג תוקפו של חוק הסמכויות והינה לפיד כינס דיון חרום עקב העלייה בתחלואת הקורונה.
  משתפים פעולה? איןקשר.
  ימין ושמאל כנפים של אותה הציפור

השאר תגובה