מה שהבין מקיין - ישראל מחר
הכרזותעלינו באתר חדש! במידה ויש שאלות או תקלות מוזמנים ליצור איתנו קשרליצירת קשר
ט׳ בניסן ה׳תשפ״ד | 17/04/2024
אקטואליה ופוליטיקה מאמרים ופוסטים מהעבר

מה שהבין מקיין

י״ז באלול ה׳תשס״ח (ספטמבר 17, 2008)

מה שהבין מקיין

“יש דמיון רב בין הפוליטיקה הישראלית לזו האמריקנית” – שח לי השבוע ידיד אמריקני המעורב מאוד בשתי המערכות. “עד שמקיין בחר אותה” – המשיך האיש – “אני לא זוכר ששמעתי אי פעם את שמה”. “כשהודיע מקיין על בחירתה של ‘שרה פיילין’ לתפקיד המועמדת לשמש כסגן נשיא, אמרתי לעצמי – זהו זה, האיש פשוט החליט להפסיד..”. הבחירות בארה”ב אינן מוכרעות על פי רוב כללי אלא על פי הנצחון במדינות”. “ניו-יורק – למשל – היא מדינה משעממת, שם הדמוקרטים תמיד ינצחו”. “במדינות הדרום (חגורת התנ”ך) כפי שהן נקראות – הרוב מובטח לרפובליקנים. כך שהבחירות מוכרעות במספר מצומצם של מדינות – פלורידה למשל. בדר”כ מועמד מבקש לעצמו סגן המשמש כמושל פופולארי באחת מאותן מדינות שההכרעה בהן עשויה להכריע את הבחירות”. “אבל אלסקה? – מי שמע על אלסקה! מי בכלל גר באלסקה? איזה קולות הוא יקבל משם, של דובי הקוטב? ומי זאת פיילין? כששמעתי שהוא בחר ב מושלת אלסקה הייתי בטוח שהכל אבוד…”.
“אבל היא החזירה את מקיין לתמונה בגדול?” – אמרתי – “מסתבר שמקיין או היועצים שלו, ידעו טוב מאוד מה שהם עושים”.
“נכון” – ענה לי ידידי – “ואני רק עכשיו מתחיל להבין עד כמה הבחירה בפיילין היתה פשוט גאונית”.
“מקיין נחשב תמיד ל’שמאלן’ של הרפובליקנים”. “הוא אהוב מאוד במפלגתו בשל עברו הצבאי ההירואי, ישרותו ופשטות הליכותיו. אבל הוא ניסה למכור את עצמו כמי שיוכל לעמוד מול עמדותיה ה”קיצוניות” של מפלגתו שלו”. ” למשל בנושא הפלות”. “יש לנו כאן מחלוקת מאוד חריפה בין הרפובליקאנים לדמוקרטים ומקיין נתן הצהרות בנושא הזה, שהתאימו לדמוקרטים ואיכזבו את קהל הבוחרים הטבעי שלו”. “יש הרבה אכזבה מג’ורג’ בוש והיה כנראה אצל הרפובליקנים מי שחשב שמקיין ועמדותיו הליברליות יצליח לעצור את הסחף לכוון הדמוקרטים”.

“מה שקרה בפועל הוא ש ‘אובמה’ שקיבל כמובן רוח גבית חזקה מאוד מהתקשורת האמריקנית – שגם אצלנו ברובה הגדול שמאלנית מאוד הוסיף האיש בחיוך – סחף בקלות את כל הקולות הללו”. “הרפובליקנים הבינו שקהל הבוחרים שעשוי להחזיר אותם למשחק אינו נמצא ב’מרכז’ אלא אצלם בבית”. ” מקיין הליברל פשוט לא הלהיב את בוחריו שלו”. “כל מערכת הבחירות שלו צלעה, לא היתה שום רוח במפרשים הרפובליקניים, אובמה גייס הרבה יותר כסף ומקיין כבר נחשב לברווז צולע”. “ואז הבינו הרפובליקנים את הטעות ופשוט הפכו כוון”. “שרה פיילין אינה סתם מועמד לסגן נשיא, מדובר באשה דתית מאוד, מתנגדת חריפה להפלות, אם לארבעה שבחרה בעצמה ללדת ולגדל ילד עם סנדרום דאום במקום לבצע הפלה, אישה שמייצגת בדיוק את ערכי הגרעין הרפובליקני המסורתי”. “גם מקיין עצמו שינה טעמו והחל להסביר בראיונות כי לדעתו העובר נחשב חי מרגע ההפרייה – לא פחות ולא יותר…”
“לפתע החל המירוץ לצבור תאוצה – פיילין עצמה התגלתה כנואמת מוכשרת מאוד והיא מסוקרת בכלי התקשורת האמריקניים הרבה יותר מהמועמד מקיין עצמו – ולראשונה גם יותר מהמועמד המתחרה אובמה”. “אבל הסוד שלה אינו כושר הנאום אלא המהפך האסטרטגי שיצרה”. “אמריקה המסורתית שבה אל המפלגה שהתיימרה לייצג אותה אך החלה לזייף”. “כסף רב החל זורם לקופת מקיין, הבוחרים הרפובליקניים נעמדו מאחוריו, והפיחו רוח חדשה ורעננה במפרשי הקמפיין שלו”

“אצלכם זה בדיוק אותו הדבר” – הוסיף האיש במרירות – “אבל לא נראה לי שהליכוד מבין את זה”. “אתם ממשיכים לחזר כל הזמן אחרי השמאל ומאבדים את הבסיס המסורתי שלכם.” “אתם תמשיכו ככה ותפסידו את הבחירות”.

שתף את הפוסט:
הפוסט הקודם

השאר תגובה