16/05/2022 – ט״ו באייר ה׳תשפ״ב

מי מנצחת?

28 תגובה

image_print
הדפס

אז מי מנצח ומי מפסיד במלחמת רוסיה אוקראינה?

יש כל מני הגדרות לניצחון.

הניצחון בנקודות שניצחו מדינות ההסכמה, במלחמת העולם הראשונה, פתח את הפתח לסבב השני, והנורא מכל – כלומר מלחמת העולם השניה.

בעלות הברית הבינו אז שהם חייבים להגדיר את הניצחון באופן כזה שלא יותיר אצל גרמניה ויפן שמץ של ספק וחשק לסיבוב נוסף.

ההגדרה שאימצו, היתה ‘כניעה ללא תנאי”- Unconditional Surrender, ואם לשפוט על פי פרק הזמן שחלף מאז, אפשר לומר שזה הצליח. גרמניה ויפן לא יזמו מלחמות מאז.

נחזור לסיפור האוקראיני. ברור שלא זו הגדרת הניצחון במקרה שלנו – פוטין גם מקפיד שלא לכנות את המערכה שנכנס לתוכה בשם מלחמה, אלא סוג של מבצע. כלומר הוא משאיר לעצמו גמישות לגבי הגדרת המטרות וכנגזרת מהן את מידת ההצלחה.

אל ברור לכל שפוטין לא היה מתנגד לכניעה ללא תנאי של אוקראינה ולהצבת ממשלת בובות במקום זלנסקי.

מצד שני, המלחמה מתנהלת על אדמת אוקראינה, ערים שלמות נכבשו וחרבו, רוסיה היא שמכתיבה את גובה הלהבות וקצב ההתקדמות, המחיר שמשלמת אוקראינה – נורא – והשאלה חוזרת –

מי כאן המנצח ומי כאן המפסיד?
מי ניצח במלחמת יום כיפור?

כל מומחה צבאי יאמר לכם שמבחינה צבאית טהורה, היה זה הניצחון הגדול בתולדותיה של ישראל. ממצב של תבוסה קשה ונחיתות מספרית חסרת תקדים בשתי החזיות, הצליחה ישראל להפוך לאחר מתקפת ה 8 באוקטובר הכושלת – את הקערה על פיה, לעבור ממגננה להתקפה, לחצות את תעלת סואץ ולכתר את הארמיה השלישית בדרום, להגיע לטווח תותחים מדמשק בצפון ולהוריד על ברכיהם את תוקפיה.

אבל עד היום במצרים חוגגים את הניצחון הגדול, ואילו בישראל זוכרים את המלחמה ההיא כתבוסה.

מסתבר שהגדרת הניצחון, אינה רק נגזרת של התוצאה הצבאית, אלא של שילוב של התוצאה בשטח, ומצב התודעה של שני הצדדים, בסיום המלחמה.

על פי הפרמטר הזה – מצב התודעה – נראה כי אוקראינה, למרות ההפסדים והמחירים הטקטיים הקשים שהיא סופגת, נכון לרגע זה, מנצחת. התודעה היא נגזרת של הציפיות. כולנו חשבנו שפוטין כובש את אוקראינה בחמש דקות, וזה ממש לא מה שקורה.

אבל המלחמה עוד לא הסתיימה ולפוטין, כך נראה, יש את אורך הרוח כדי לכתוש עוד ועוד את האוקראינים ולהכתיב את תנאי סיומה.

ביני לבין עצמי, חשבתי, שככל הנראה הניצחון ימדד בשאלה האם עוד מדינות יבקשו להצטרף לנאט”ו.

פוטין הרי יצא למלחמה בשל כוונתה של אוקראינה להצטרף. נראה שזה כבר לא הולך לקרות ולכן למרות הכל, פוטין הוא המנצח.

אלא שאז הגיע הידיעה שעבורי היתה שוברת שוויון של ממש. פינלנד הודיעה על כוונתה להצטרף לנאט”ו.

המשמעות של עצם ההשתעשעות הפומבית ברעיון הזה, היא הפסד לפוטין. לא רק שלא השיג את מטרתו, אלא שמעגל המדינות המצטרפות לנאט”ו מתרחב, כלומר ההרתעה שביקש להרחיב, מצטמצמת – וכשזה מצטרף למחירים הכלכליים הקשים ולחוסר השקט הפנימי שעשוי להיגרם כתוצאה מכך, המשמעות היא בהחלט הפסד לפוטין.

פוטין לא טיפש. אינני מאמין שהוא ירשה לעצמו מצב שכזה – וזהו מצב מאוד מסוכן, שעלול לדחוק את רוסיה לשימוש בנשק יום הדין שלה. כאן – בסף השימוש בנשק גרעיני – יש לה לרוסיה יתרון גדול בשל עצם היותה מדינת יבשת לא דמוקרטית, עם עומק יבשתי עצום. פוטין יכול להרשות לעצמו מחירים שהמערב לא מעלה על דעתו לשלם.

לכן כל כך הפתיע אותי הצעד של פינלנד, צעד שמתואם היטב עם המערב. נראה שהעולם כולו מהלך כיום על שפת המצוק.

נתפלל, שכמו במלחמת העולם השניה, ישמור אבינו שבשמים את עמו השוכן בציון – הרחק מהתהום הנפערת כיום, לפתחם של העמים.

image_print
מזדהה? נהנת מהתוכן?
כדי שנוכל לגדול ולהמשיך במלאכה אנו זקוקים גם להשתתפותך.
להשתתפות לחץ כאן
4.1 9 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
28 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
יש לקרוא לילד בשמו
יש לקרוא לילד בשמו
1 month ago

לא מאבק בין אוקראינה לרוסיה, אלא בין נאטו ומדינות המערב לרוסיה. זה לא אני המצאתי, אנשי נאטו עצמם טוענים זאת בפומבי.
מה שמעניין כאן זה שרוסיה פועלת לטובת האינטרסים של – הרוסים. הגיוני כמובן. אז היינו מצפים שמדינות המערב ידאגו לאזרחיהן גם כן. אבל כאן העלילה מסתבכת. קחו את הסנקציות נגד רוסיה. הסנקציות של המערב נגד רוסיה פועלות בעיקר נגד אזרחי ארצות המערב עצמן. אפילו לא מנסים להסתיר את זה.
למשל הסנקציה העיקרית: מסרבים לקנות דלק וגז רוסי זול ונגיש. התוצאה היא מחירי אנרגיה מטורפים במערב, ועקב האינפלציה – העוני בדרך.
עוד דוגמא: לא קונים מרוסיה דשנים – מחירי המזון מזנקים והרעב בדרך. רוסיה לא תיצא חיטה – עליה מטורפת במחיר הלחם. הראשונה להתאבד מרצון בכל הסיפור הזה – אירופה. ארצות הברית וכל השאר לא הרחק מאחור.
ברוסיה הממשלה מממנת את החקלאים השנה ליצירת יבולים מכסימליים. הצפי הוא כבר ליבולי שיא. באירופה לעומת זאת משלמים לחקלאים כדי שלא ינצלו את כל שדותיהם לזריעה. בארצות הברית סוגרים בסיטונות מפעלי מזון…
לסיכום, המאבק של נאטו נגד רוסיה עוזר לשליטיו להשיג את המטרה הנכספת – שיעבוד אזרחי המערב.
נראה לי שזה עונה קצת על השאלה מי מנצחת.
לגבי אוקראינה, לא לדאוג. היא כבר ניצחה….באירוביזיון (כך לפחות טוענים). מן הסתם השלב הבא – פרס האוסקר לשחקן הטוב ביותר – זלנסקי!

*****
משה פייגלין: “האם הייתם מוכנים לקבל טיפול מרופא שחושב שגברים יכולים להרות?”

ירוחם גולדשטיין
ירוחם גולדשטיין
1 month ago

כך קוראים את המפה לא דרך משקפי העיתונים

שרון
שרון
1 month ago

גם פוטין הוא חניך של שוואב חניכו של היהודון קיסינג’ר שבישל ומכר אותנו ביום כיפור ,גם פוטין ממלא את תפקידו כשחקן בהפקת הרשע הגלובליסטית הזאת , אלא אם עשה תשובה שלמה , אהיה מופתע מאוד אם זה המצב .

בריק
בריק
1 month ago

אני לא מסכים אתך בהרבה נקודות. המלחמה לדעתי היא לא ממש בין רוסיה לאוקראינה – זה נכון, אבל לא מהסיבה שציינת. פשוט כי ‘רוסיה’ לא קיימת כישות מדינית לצערנו. היא נשלטת בידי דיקטטור מגלומן פסיכופת שמוקף בחבורה של רשעים ומושחתים ומתנהג כמו ראש ארגון פשע, לא מנהיג של מדינה.
אוקראינה מצד שני, בהחלט כן צד במלחמה הזו! היא מונהגת ע”י ממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי ונלחמת על חירותה, עצמאותה ועצם הקיום והזהות הלאומית שלה. שאת זה בדיוק פוטלר מנסה למחוק.
וכן, זו גם בעצם הצהרת מלחמה של פוטין כלפי המערב כולו, והסדר העולמי והביטחון שנוצר בעולם ובעיקר באירופה לאחר מלחה”ע השנייה.
צעד צבאי כזה – פלישה למדינה ריבונית גדולה ונסיון כיבוש מלא שלה כשטורי טנקים שועטים לתוכה והארטילריה משטחת ערים על יושביהן זה דבר שלא נראה באירופה 80 שנה.
יש לך טעות לגבי עליית המחירים של המזון – זה קורה לא בגלל הסנקציות, אלא כי פוטלר חוסם אקטיבית את יצוא וייצור החיטה באוקראינה.
והוא כנראה גם חישב את זה מראש, כמו שהוא הפחית בהדרגה את הזרמת הגז לאירופה והשאיר אותם עם רזרבות ריקות במאגרים וסכין של ניתוק הגז על הצוואר.
רוסיה חוסמת את כל נמלי הים של אוקראינה לתנועת אוניות, ו-25 מליון טון של תבואה תקועים באוקראינה ללא יכולת יצוא לצרכנים במזה”ת ואפריקה. בנוסף הרוסים שדדו חמש אוניות עמוסות תבואה שעגנו בנמל ברדיאנסק שנכבש, ואת מאגרי התבואה באיזור חרסון שנכבש גם הוא. הם ניסו למכור את התבואה הגנובה למצרים שסירבה ובסוף מכרו אותה בסוריה.
האיסור על יצוא דשנים מרוסיה הוא של פוטין, לא של המערב. הוא מנסה אקטיבית ליצור רעב של מאות מליונים באפריקה ובמזה”ת, מה שיוביל לגל הגירה והרס אירופה. ואת זה פוטין אמר בעצמו!
אז כן, פוטין יצא פה למלחמה קודם כל נגד אוקראינה, אבל במקביל על העולם החופשי כולו ועל עצם הסדר העולמי.

דור
דור
1 month ago

הי משה, מעניין אותי לדעת בעד מי אתה בסכסוך הזה. מי היית רוצה שינצח? שמתי לב שבגדול השמאל בארץ נוטה לכיוון אוקראינה, והימין לכיוון רוסיה.

צבי דוקטורוביץ
צבי דוקטורוביץ
1 month ago
Reply to  דור

עצוב מאוד שיש חלקים בימין שתומכים ברוסיה במלחמה הזאת.
מדובר באנשים שאבדו לחלוטין את היכולת להבחין בין טוב לרע.
דווקא מאנשי ימין הייתי מצפה להבחין יותר טוב בין הדברים האלה

דור
דור
1 month ago

הם תומכים ברוסיה בגלל שבצד של אוקראינה עומדים משטרים פרוגרסיבים (שמאלנים). לא שאני מצדיק, אבל זו הסיבה העיקרית.

צבי דוקטורוביץ
צבי דוקטורוביץ
1 month ago
Reply to  דור

אבל זאת סיבה מטומטמת! אם פרוגרסיבים לובשים מכנסיים זה אומר שאנחנו צריכים ללכת בלי?
למה קשה לאנשים להבין שאפילו שעון מקולקל לפעמים מראה זמן הנכון?

דור
דור
1 month ago

שיהיה ברור – אני תומך באוקראינה, אבל אני לא מסכים איתך שזו סיבה “מטומטמת”. אולי בעייתית אבל לא מטומטמת. הרי לא סתם אומרים אויב אוייבי הוא חברי.

צבי דוקטורוביץ
צבי דוקטורוביץ
1 month ago
Reply to  דור

ויכוח בין שמרנים לפרוגרסיביים זה ויכוח פנימי בתוך ציווליזציה מערבית.כאשר בא מישהו שפועל נגד כל הערכים הבסיסיים ביותר של האנושות מצופה משני הצדדים לשכוח את המחלוקת ביניהם ולהתאחד נגד הרוע.

דור
דור
1 month ago

כנראה הם לא רואים את זה ככה..

פרופסורוביץ
פרופסורוביץ
1 month ago

“טוב ורע”? איך אוקראינה היא ה”טוב” פה?
זו מלחמה של בנקאים שהעמים בשני הצדדים לא רוצים בה.

Last edited 1 month ago by פרופסורוביץ
דור
דור
1 month ago

בעם הרוסי דווקא יש הרבה תמיכה במלחמה…בינתיים. אמנם כתוצאה משטיפת מוח, אבל עדיין.
האוקראינים, מן הסתם, לא רצו בה.

ירוחם גולדשטיין
ירוחם גולדשטיין
1 month ago
Reply to  דור

אתה מחליט מי שטוף מוח?
אולי אתה דטוף מח מכל העיתונות השכם וערב?
מזכיר לי בבחירות שאמריקה מתערבת היא “עוזרת” כשרוסיה מתערבת היא “מתערבת”

ירוחם גולדשטיין
ירוחם גולדשטיין
1 month ago

העם האוקראיני באמת משמש כחיילי שחמט בידי נאטו מי שלא מבין את זה שיעשה גמילה מהעיתונת אולי זה יעזור לו לראות יותר טוב

בריק
בריק
1 month ago
Reply to  דור

זה ממש לא מדויק שהשמאל בעד אוקראינה והימין בעד רוסיה.
אני למשל עמוק בימין וכמו שאמר הרב שרלו, ברור לי לחלוטין מי הנבל בסיפור הזה.
אלא שכמו שצבי כבר כתב לך, למרבה הצער יש גורמים בימין שכל כך שקועים בוויכוח בין שמאל לימין, שהם שכחו שזה בעצם ויכוח פנימי”בתוך המשפחה” והפאשיזם והרודנות הם אויבים משותפים של כולנו.
אותם גורמים לא מסוגלים לראות מעבר לדיון הפנימי, וכשהם רואים שהמערב ‘הפרוגרסיבי שמאלני’ תומך באוקראינה, הם אוטומטית מצדדים ברוסיה…. ולא שמים לב שהם בעצם תומכים במפלצת פאשיסטית רצחנית ומטורפת שהיא כמעט אחד לאחד גרמניה הנאצית בראשות היטלר. הפרטים שונים, העקרון זהה.
ומול דבר זכה לא אמור להיות בעיני הבדל בין שמאל וימין. כמו שגם השמאל וגם הימין מגנה ומתעב את היטלר, כך אנו אמורים להתאחד מול היטלר 2.0
דווקא בשמאל הקיצוני יש תמיכה לפוטין – חד”ש תמכה במובהק ובמפורש ברוסיה!
והמשותפת החרימו את נאום זלנסקי בכנסת ישראל.
אגב, דווקא באירופה וארה”ב אני רואה שהציבור מבחין היטב בין טוב לרע ואור וחושך, ויש שם תמיכה גורפת באוקראינה והתנגדות לפאשיזם הרוסי – ‘רוסקי מיר’ – גם אצל הרפובליקאים וגם אצל הדמוקרטים.
אגב, טראמפ כנראה היה מגיב בקשיחות ובעוצמה הרבה יותר חזקה למהלך כזה של פוטלר… אם בכלל פוטין היה מעז לפלוש כשטראמפ בבית הלבן.
ואותם טיפשים בימין ששמחים לראות את פוטין טובח ורוצח אזרחים תמימים באוקראינה – קודם כלך הם איבדו לגמרי את המצפון המוסרי שלהם. לא הכל זה משחק בין קבוצות שמודדים נקודות כל צד.
ושנית – זה מזכיר לי את האגדה על הרשל’ה שרקד אל מול ביתו שעלה בלהבות, כשהוא מסביר לסובבים אותו שסוף סוף נפטר מהפשפשים….

יונה לוין
יונה לוין
1 month ago

עצמה רוסית קיימת רק בעייני מיש לא הכיר אותה מבפנים. גם הסיבה להתקפה רוסית לא NATO אלא רצון להשמיד את אוקראינה כמדינת חירות עצמאית.

שרון
שרון
1 month ago

במלחמת יום הכיפורים אין שאלה מי ניצח מי שרצח את ג’ו אלון הוא ניצח ”הבית תמיד לוקח”
כך גם במלחמת הפלאנדמיה קוביד 19 כך גם במלחמת רוסיה הנוכחית , כך גם במלחמת”משחקי הרעב והקריסה הכלכלית הבאים עלינו לרעה אין שאלה מי מנצח , כי כולם שלהם !!! , למה להמשיך להיות כבולים לנרטיבים ש”הם” רוצים שנהיה כבולים להם בזמן שמאחרי הקלעים ”הם ” מזיזים את כולם כבובות תיאטרון ”עד מתי רשעים ה’ עד מתי רשעים יעלוזו ”???

Last edited 1 month ago by שרון
ערן
ערן
1 month ago
Reply to  שרון

אני נוטה להסכים, הרושם שלי הוא שהמלחמה בין רוסיה ואוקראינה קיימת בעיקר בתודעה, כמו מלחמות בספר 1984 בין אוקיאניה ואירואסיה, ומטרתה להצדיק גזירות, עליות מחירים ומשבר מזון עולמי שיוצרים לנו מכלום. לצד קיומה של המלחמה במישור התודעתי קיימת גם מלחמה ממשית שגורמת למתיחות בינלאומית אמיתית או מדומה, לא ברור, כנראה שכל נזק שייגרם באיזשהו אופן למישהו מתקבל בברכה על ידי הכוחות היוזמים את המלחמה. מלחמת המפרץ היתה המלחמה הראשונה שחשיבות התקיימותה בתודעה הטלויזיונית לא נפלה מהמלחמה בשטח ואולי עלתה עליה ועכשיו המגמה מקצינה.

רון
רון
1 month ago
Reply to  ערן

או במילים אחרות, חינוך מחדש לכלל האוכלוסיה

שרון
שרון
1 month ago
Reply to  רון

או במילים אחרות סדר עולמי חדש של דיקטטורה ניאו -מרקסיסטית בראשות האו”ם והתאגידים נוסח 1984 עד 2024 או עד 2030 (כשם האג’נדה של האו”ם) אם לא נתעורר לעצור את זה , אנחנו ה99 אחוז ויותר , הם פחות מאחוז מהאוכלוסיה , הם צריכים את הסכמתינו כדי להתקדם ושמחים להסכמה שבשתיקה ”שתיקת הכבשים”

שרון
שרון
1 month ago
Reply to  ערן

כן ידידי ”הבית תמיד מרוויח” והאנשים – אזרחים וחיילים הם ”בשר התותחים” המדמם אשר מעצמותיהם יבנו להם ”ארמונות ומגדלי שן” השליטים (בעיני עצמם) הפסיכופטים ”הפרסונל” של בית המשוגעים פה

צבי דוקטורוביץ
צבי דוקטורוביץ
1 month ago

משה לצערי אתה עדיין דבק במחשבה שהסיבה למה פוטין תקף את אוקראינה היה הרצון שלה להצטרף לנאט”ו

איתי סנדרוב
איתי סנדרוב
1 month ago

אהבתי את הניתוח שלך, נזכרתי במאבק שנכנסתי אליו בעבר, זה כלל הסתבכות במכות מה שחשבתי שהסתיים בתיקו. שבועות לאחר הארוע ראיתי שמול עילה דומה בחרתי לא להכנס למאבק שנית ואז נוכחתי שבסיבוב הראשון הובסתי. אני מציע דרך נוספת לבחון את התוצאות, מי מוכן להמשיך ומי שבע מהמלחמה? פינלנד ושבדיה מהמרות שרוסיה לא תנסה לפתוח חזיתות נוספות. אני מניח ששתיהן רצו לבצע את המהלך מזה שנים ועכשיו נראית הזדמנות טובה. נתפלל שלא נצא מוכים כמו שהוכינו במלחמת העולם השניה…

Dror M
Dror M
1 month ago

המלחמה באוקראינה הובילה אותי למחשבה נוספת וקשורה יותר אלינו.
חברת קוקה קולה הודיעה היום על סיום פעילותה ברוסיה אחרי שלושים שנה.
דווח ש 9% מרווחי החברה מקורם ברוסיה.
שלא כמו שנהגנו לחשוב , האינטרס הפוליטי של חברות ומדינות גובר על האינטרס הכלכלי שלהן.
זאת אומרת שעוצמה כלכלית של ישראל , קיימת כל עוד ואין החלטה פוליטית של מדינות שונות או חברות שונות להכריז על ניתוק הקשרים גם אם זה בניגוד לאינטרס הכלכלי שלהן
ביום שנרצה לקבל החלטות מרחיקות לכת במישור המדיני, אל לנו לשכוח שהן יכולות בבת אחת לגרום לקריסת המעמד הכלכלי של ישראל.

Last edited 1 month ago by Dror M
רון
רון
1 month ago
Reply to  Dror M

אני חושב שכבר היום (וגם בעבר) מדינות/ארגונים מפעילים לחצים כבדים פה.
מעניין באמת כמו שאתה אומר איך המדינה הייתה מסתדרת אם למשל היינו רוצים לקבל החלטה של לא לקבל יותר פיגועים ועל כל פיגוע עושים טרנספר למשפחה של המחבל (ועוד עונשים קשים ביותר) ואז נניח שארה”ב הייתה מפעילה לחץ מטורף עלינו כי זה אולי פוגע באיזהשהם אינטרסים שלהם.. הרי ארה”ב הקריסו כבר מדינות בעבר (ראה ערך צ’ילה).

עמית
עמית
1 month ago
Reply to  Dror M

לדעתי המלחמה באוקראינה יכולה להוביל לקץ הגלובליזציה ופרוטקציוניזם כלכלי, כלומר הגדלת הקושי ליצוא מישראל וצמצום בהצע של סחורות מסוימות לסחר חופשי בעולם. כמובן שבישראל אין הערכות למצב כזה.

שרון
שרון
1 month ago
Reply to  Dror M

מי ששולט בכלכלה העולמית מלמעלה ובכלל זה גם בחברת קוקה קולה וגם בפפסיקו וגם בכולן הם אותם אנשים ששולטים בפוליטיקה העולמית המעצמתית הבין מעצמתית , של המדינות השונות מדיניות פנים חוץ מלחמה ושלום , וגם בפוליטיקה מוניציפלית של הערים המרכזיות בכל מקום. כולם שלהם!!!

כתבות נוספות

אקטואליה בפרשת וירא. אחת ממשימות המלאכים שבאו אל אברהם הייתה להודיעו על חורבן סדום. מה היה חטאה של סדום? מהי ‘מידת סדום’? האם המעשים
אחת ממשימות המלאכים שבאו אל אברהם הייתה להודיעו על חורבן סדום?

פרשת השבוע

רגע לפני סיום שנת הלימודים, קיבלנו תזכורת מאחת הרעות החולות הגדולות בישראל – כלומר מערכת ה”חינוך” הישראלית. נתחיל מהסוף.לפעמים, כשאני שומע על המתחולל בבתי
רגע לפני סיום שנת הלימודים, קיבלנו תזכורת מאחת הרעות החולות הגדולות בישראל – כלומר מערכת ה”חינוך” הישראלית.

מחשבים מסלול #218

במדבר טז א וַיִּקַּח קֹרַח בֶּן-יִצְהָר בֶּן-קְהָת בֶּן-לֵוִי וְדָתָן וַאֲבִירָם בְּנֵי אֱלִיאָב וְאוֹן בֶּן-פֶּלֶת בְּנֵי רְאוּבֵן.  ב וַיָּקֻמוּ לִפְנֵי מֹשֶׁה וַאֲנָשִׁים מִבְּנֵי-יִשְׂרָאֵל חֲמִשִּׁים וּמָאתָיִם
ממהפכת קרח ועד המהפכה הצרפתית, מהמהפכה הבולשביקית ועד למהפכת הפרוגרס בימינו, תמיד נישא ברמה אותו דגל – דגל השוויון

פרשת השבוע

הערב ב 5×5, נדבר כמובן על הבחירות הקרבות,דבר על אנאריית החינוך הישראלית ופתרונה- וכפי שהבטחנו, נפנה זמן להתייחס לעומקו לחודש ה “גאווה”.
הערב ב 5×5, נדבר כמובן על הבחירות הקרבות, דבר על אנאריית החינוך הישראלית ופתרונה- וכפי שהבטחנו, נפנה זמן להתייחס לעומקו לחודש ה “גאווה”.

5X5

בדיון נוקב עם איהאב ג’אברין בתכנית של שמעון ריקלין בערוץ 14

מחשבים מסלול #217

מכירים את המיאוס בקולם ובפניהם של השדרנים בערוצי התעמולה הממוסדים שלנו, כשהם מדברים על סיעת הליכוד בכנסת?ללא מילים ותוך הבלטת הפוזות הפחות מחמיאות, מרגילים

הפודקאסט #44

תכלה ממשלת כל ערבייה – וקללותיה,תחל ממשלה יהודית – וברכותיה. התרגיל המסריח ביותר בתולדות הפוליטיקה הישראלית, הגיע הערב לסיומו.לא רק בהיסטוריה הפוליטית הישראלית, אלא

אקטואליה ופוליטיקה

מדוע תקף הרב הראשי הספרדי את ח”כ בן גביר בשל עלייתו להר הבית.
מדוע תקף הרב הראשי הספרדי את ח”כ בן גביר בשל עלייתו להר הבית.

מחשבים מסלול #126

האם היהודים אשמים בכך שהערבים רוצחים אלה את אלה? על הרצחנות הערבית ומוראה של מלכות, היום, ב’מחשבים מסלול’ – ישראל מחר.

מחשבים מסלול #125

מחשבים מסלול #203

כתבות פופולריות

רגע לפני סיום שנת הלימודים, קיבלנו תזכורת מאחת הרעות החולות הגדולות בישראל – כלומר מערכת ה”חינוך” הישראלית.
רגע לפני סיום שנת הלימודים, קיבלנו תזכורת מאחת הרעות החולות הגדולות בישראל – כלומר מערכת ה”חינוך” הישראלית. נתחיל מהסוף.לפעמים, כשאני שומע על המתחולל בבתי

מחשבים מסלול #218

ממהפכת קרח ועד המהפכה הצרפתית, מהמהפכה הבולשביקית ועד למהפכת הפרוגרס בימינו, תמיד נישא ברמה אותו דגל – דגל השוויון
במדבר טז א וַיִּקַּח קֹרַח בֶּן-יִצְהָר בֶּן-קְהָת בֶּן-לֵוִי וְדָתָן וַאֲבִירָם בְּנֵי אֱלִיאָב וְאוֹן בֶּן-פֶּלֶת בְּנֵי רְאוּבֵן.  ב וַיָּקֻמוּ לִפְנֵי מֹשֶׁה וַאֲנָשִׁים מִבְּנֵי-יִשְׂרָאֵל חֲמִשִּׁים וּמָאתָיִם

פרשת השבוע

הערב ב 5×5, נדבר כמובן על הבחירות הקרבות, דבר על אנאריית החינוך הישראלית ופתרונה- וכפי שהבטחנו, נפנה זמן להתייחס לעומקו לחודש ה “גאווה”.
הערב ב 5×5, נדבר כמובן על הבחירות הקרבות,דבר על אנאריית החינוך הישראלית ופתרונה- וכפי שהבטחנו, נפנה זמן להתייחס לעומקו לחודש ה “גאווה”.

5X5

בדיון נוקב עם איהאב ג’אברין בתכנית של שמעון ריקלין בערוץ 14

מחשבים מסלול #217

תכלה ממשלת כל ערבייה – וקללותיה,תחל ממשלה יהודית – וברכותיה. התרגיל המסריח ביותר בתולדות הפוליטיקה הישראלית, הגיע הערב לסיומו.לא רק בהיסטוריה הפוליטית הישראלית, אלא

אקטואליה ופוליטיקה