פרשת בהר בחוקותי - ישראל מחר
הכרזותעלינו באתר חדש! במידה ויש שאלות או תקלות מוזמנים ליצור איתנו קשרליצירת קשר
כ״ט בסיון ה׳תשפ״ד | 05/07/2024
פרשת השבוע

פרשת בהר בחוקותי

כ״א באייר ה׳תשפ״ג (מאי 12, 2023)

פרשת בהר בחוקותי

א וַיְדַבֵּר ה' אֶל-מֹשֶׁה בְּהַר סִינַי לֵאמֹר.  ב דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם כִּי תָבֹאוּ אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לָכֶם וְשָׁבְתָה הָאָרֶץ שַׁבָּת לַה'.

"מה עניין שמיטה אצל הר סיני?" – שואל רש"י את השאלה שהפכה מטבע לשון מפורסם – ומביא את תשובת הספרא – ללמדך שכל פרטי התורה שבע"פ, נאמרו אף הן בהר סיני ומכאן הביטוי – 'הלכה למשה מסיני'.

ובכל זאת, מדוע דווקא מצוות השמיטה נבחרה לפתוח את רשימת המצוות הבאות תחת הכותרת – 'בהר סיני'?

אולי מצוות השמיטה היא הפותחת, כדי ללמד אותנו עקרון נוסף?

מצוות השמיטה היא אולי המצווה הארץ ישראלית המובהקת והרחבה ביותר. הארץ כולה צריכה לשבות בכל שבע שנים. השמיטה היא השבת של הארץ, השבת של ארץ ישראל.

כמו שלעם ישראל יש שבת, 

כך גם לארץ ישראל יש שבת.

את המצוות הניתנות לנו בחוץ לארץ, בהר סיני, פותחת דווקא המצווה הזו, כדי שלא נתבלבל ונחשוב שיש קיום לתורה ולמצוות מחוץ לארץ ישראל. אין תורה בחו"ל. התורה ניתנה שם כדי להתקיים פה – בארץ ישראל, ורק פה.

האמנם אין תורה ומצוות בחו"ל? וכי אין שבת? וברכות? ומילה?

ודאי שיש תורה ומצוות בחו"ל – ואולם כל תכלית שמירת התורה והמצוות בחו"ל הוא בבחינת 'הציבי לך ציונים' (ירמיהו מ"ג) כלומר כשאת הולכת לגלות, שימי תמרורים בדרך בכדי שתזכרי את הדרך חזרה.

התורה והמצוות ניתנו על מנת להתקיים בארץ ישראל דווקא. כל שמירת התורה בחו"ל היא בכדי לשמר את זהותנו ויכולתנו לשוב ולקיים את התורה בארץ ישראל.

תורת ישראל אינה דת פרטית הניתנת למימוש בלי המימד הלאומי והריבוני. לתורת ישראל יש מטרה אוניברסלית – תיקון העולם כולו במלכות ה'.

לשם כך ברא הא-לוהים את עם ישראל – כי אין מלך בלא עם.

ולשם כך נתן לו את ארץ הבחירה, את ירושלים ואת המקדש – כי אין מלך בלא מלכות וללא בירה וללא ארמון.

כל המצוות נועדו להכשיר אותנו למשימת תיקון העולם במלכות ש-די.

קיומם של המצוות בחו"ל הוא רק 'יבש לפני רטוב', כלומר תרגול בלבד לקראת הדבר האמיתי בארץ ישראל.

ואולי זו הסיבה שהמצווה הראשונה שניתנה מחוץ לארץ – בהר סיני, היא דווקא המצווה הארץ ישראלית המובהקת ביותר. ללמדך שכל המצוות שניתנו בהר סיני, לא ניתנו אלא בכדי להתקיים דווקא בארץ ישראל. 

שתף את הפוסט:

1 תגובה

השאר תגובה