פרשת וישב תשפ"ג - ישראל מחר
הכרזותעלינו באתר חדש! במידה ויש שאלות או תקלות מוזמנים ליצור איתנו קשרליצירת קשר
ה׳ בניסן ה׳תשפ״ד | 13/04/2024
פרשת השבוע

פרשת וישב תשפ”ג

כ״ב בכסלו ה׳תשפ״ג (דצמבר 16, 2022)

פרשת וישב תשפ”ג

א וַיְהִי בָּעֵת הַהִוא וַיֵּרֶד יְהוּדָה מֵאֵת אֶחָיו….”

טז וַיֵּט אֵלֶיהָ אֶל-הַדֶּרֶךְ וַיֹּאמֶר הָבָה-נָּא אָבוֹא אֵלַיִךְ כִּי לֹא יָדַע כִּי כַלָּתוֹ הִוא…”

הקדוש ברוך הוא עוסק בורא אורו של מלך המשיח “כה הִוא מוּצֵאת וְהִיא שָׁלְחָה אֶל-חָמִיהָ לֵאמֹר לְאִישׁ אֲשֶׁר-אֵלֶּה לּוֹ אָנֹכִי הָרָה וַתֹּאמֶר הַכֶּר-נָא לְמִי הַחֹתֶמֶת וְהַפְּתִילִים וְהַמַּטֶּה הָאֵלֶּה. כו וַיַּכֵּר יְהוּדָה וַיֹּאמֶר צָדְקָה מִמֶּנִּי …” (בראשית, לח)

“שבטים היו עסוקין במכירתו של יוסף, ויוסף היה עסוק בשקו ובתעניתו, ראובן היה עסוק בשקו ותעניתו, ויעקב היה עסוק בשקו ובתעניתו, ויהודה היה עסוק לקח לו אישה, והקדוש ברוך הוא היה עוסק בורא אורו של מלך המשיח” (בראשית רבה).

כולם נורא עסוקים, מבוססים בבוץ, אבלים, מנסים לצאת ולא יודעים כיצד. מצב הרוח – על הפנים, העצבות והיצרים שולטים. השבטים אינם מתגברים על יצר הקנאה והתחרות ומוכרים את יוסף. ראובן ויצריו, יהודה ויצריו – דומה כי כוחות העולם הזה גוברים על משפחת ישראל הצעירה ומושכים אותה אל תהומות של כניעה ייאוש ואבל.

אבל מאחורי הקלעים נמצא מלכו של עולם המקיים הבטחתו לישראל ומתוך כל הסיבוכים בורא את אורו של משיח, את פרץ בנם של תמר ויהודה – סבו של דוד מלך ישראל ומשיח בן דוד לעתיד לבוא.

לעיתים – ההתרחשות האמיתית נמצאת מאחורי הקלעים.

החכמה היא לזהות את העיתים הללו ולא לפספס את הדבר האמיתי.

היכולת לעשות זאת ניתנת למי שמסוגל להכיר בטעותו ולומר צדקה ממני. מותר לטעות, גם החטא – ההחטאה – הפיספוס… הוא חלק מן המציאות.

זו כבר לא שאלה האם ‘אוסלו’ היה טעות או לא. זה חוסר היכולת של ההנהגה שלנו להודות בכך ולשוב לדרך המקורית.

כולם עסוקים היום בשקם ובתעניתם.

מדינה שאינה יהודית במהותה, אינה מסוגלת להחזיק בארץ ישראל, אינה מסוגלת להתמודד עם אתגרי הזמן – גם בביטחון וגם בכלכלה. מדינה יהודית הבורחת מבשורתה מאבדת את הלגיטימיות לעצם קיומה.

בואו ונתקדם למדינה יהודית.

בואו ומתוך המצוקה, מתוך השק והתענית, נקים פה אור גדול, נקים פה מדינה שצעיריה גאים בה – מדינה של זהות ומשמעות מתוך חירות.

שבת שלום.

*נכתב ב12 לדצמבר 2014

שתף את הפוסט:

השאר תגובה